Jak przechowywać żywność, aby zachować świeżość produktów?

Zachowanie świeżości kupowanych produktów spożywczych jest kluczowe nie tylko dla zdrowia i higieny, ale także dla oszczędności. Zepsutą żywność trzeba będzie po prostu wyrzucić. Czy są sposoby na to, aby jedzenie było świeże przez dłuższy czas, i jak wybrać zestaw pojemników na żywność?

Dlaczego świeżość produktów jest ważna?

Każda żywność, którą kupujemy w sklepie, ma swój termin przydatności do spożycia. Choć jego przekroczenie nie zawsze oznacza, że towar trzeba od razu wyrzucić, jest to okres, w którym producent gwarantuje pełnię smaku, wartości odżywczych i walory estetyczne.

Poszczególne produkty żywnościowe psują się w różnym tempie. Najszybciej zmiany zachodzą w warzywach i owocach oraz jedzeniu ekologicznym, które jest pozbawione konserwantów.

Warto uważać również na mięso i nabiał, których spożywanie po terminie przydatności bywa niebezpieczne ze względu na gromadzące się w nich toksyny.

Każdy rodzaj produktów spożywczych wymaga nieco innego sposobu przechowywania, dlatego warto wyposażyć się w gotowy zestaw pojemników na żywność. Ułatwi on segregację według rodzaju pożywienia i upływu poszczególnych terminów przydatności.

Produkty, które szybko trzeba wykorzystać, powinny być ustawione jak najbliżej drzwi. Z kolei te z długim terminem, jak nieugotowany ryż lub makaron, warto postawić w tylnej części półki.

Częstym błędem, który popełnia wiele osób, jest pozostawianie niedomkniętych opakowań na wierzchu. Nie tylko wiąże się to z ryzykiem, że żywność ulegnie zepsuciu, ale też stwarza idealną okazję dla moli spożywczych do osiedlenia się w naszym domu. Kto choć raz miał z nimi do czynienia, wie, jak trudne jest pozbycie się ich z kuchni i jak duże wynikają z tego straty.

Jak przechowywać żywność, aby jak najdłużej była świeża?

Poszczególne rodzaje żywności są pakowane przez producentów w różnego rodzaju opakowania. Niezależnie od ich typu otwarciu produkty zaczynają szybko wysychać. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć się w wytrzymałe pojemniki z tworzywa sztucznego. Doskonale sprawdzą się w przypadku:

  • produktów sypkich, jak ryż, kasza lub makaron,
  • wędlin i serów,
  • przypraw,
  • ciastek i ciast.

Ograniczenie dostępu powietrza i wilgoci powoduje, że jedzenie dłużej utrzymuje świeżość, odpowiednią konsystencję, fakturę i wygląda apetycznie.

Pojemniki na produkty sypkie pozwalają uporządkować zawartość szafki, bez ryzyka rozsypania się po całej półce takich produktów jak mąka czy płatki owsiane.

Jak wybierać zestaw pojemników na żywność?

Wybierając pojemniki na żywność, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, z jakiego materiału zostały one wykonane.

Przede wszystkim powinny być wolne od bisfenolu A (łatwo to rozpoznać po symbolu „BPA Free”). To związek chemiczny z grupy fenoli wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Obecnie wycofuje się go już z użycia z uwagi na podejrzenie działania kancerogennego na ludzki organizm. Niestety nadal można go czasami spotkać w artykułach kuchennych.

Zamiast pojemników z tworzywa sztucznego można wybrać opakowania szklane. Choć są bardziej estetyczne, to również cięższe i podatniejsze na uszkodzenia.

Dobrej jakości pojemniki powinny być bardzo szczelne. Dzięki temu ogranicza się dostęp powietrza i procesy biologiczne z udziałem bakterii tlenowych oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów po całej lodówce lub szafce kuchennej.

Nowoczesne pojemniki powinny wpasowywać się w ideę określaną jako „smart kitchen”. Dzięki ergonomicznym kształtom i minimalizmowi wyglądają one atrakcyjnie na każdej półce i są lepiej ustawne. Na mniejszej przestrzeni można zmieścić więcej opakowań, ponieważ uzupełniają się one wzajemnie.

Warto wybierać zestawy wykonane z przezroczystego tworzywa. W ten sposób bez otwierania pudełek łatwo ocenić, w jakim stanie są przechowywane produkty.

Kupując zestaw pojemników na żywność, można od razu wyposażyć kuchnię w wiele naczyń do przechowywania serów, wędlin, produktów sypkich, warzyw i owoców. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż zakup pojedynczych opakowań. Zwykle po latach okazuje się, że są one do siebie niedopasowane i wyglądają jak zbiór przypadkowych elementów.

Pojemniki na żywność to prosty sposób na zagospodarowanie miejsca w kuchni i utrzymanie porządku. Niedrogie rozwiązanie sprawdzi się w każdym domu.