Uwielbiasz pizzę, ale starasz się jeść zdrowo i niskokalorycznie? Boisz się, że pizza negatywnie wpłynie na Twój organizm i zaprzepaścisz swoje dotychczasowe wysiłki? Wcale nie musi tak być! Czytaj dalej, a dowiesz się jak jeść zdrowo i niskokalorycznie i nie rezygnować z Twojej ulubionej pizzy.
Uwielbiasz pizzę, ale starasz się jeść zdrowo i niskokalorycznie? Boisz się, że pizza negatywnie wpłynie na Twój organizm i zaprzepaścisz swoje dotychczasowe wysiłki? Wcale nie musi tak być! Czytaj dalej, a dowiesz się jak jeść zdrowo i niskokalorycznie i nie rezygnować z Twojej ulubionej pizzy.
Niezwykła popularność dań typu fast food
Pizza jest najbardziej popularnym daniem ze wszystkich tzw. fast foodów na świecie. Fast food czyli dosłownie szybkie jedzenie, zyskało ogromną popularność, ze względu właśnie na krótki czas, jaki jest potrzebny do przygotowania posiłku. W relatywnie niedługim czasie można zatem przygotować pełnowartościowy, smaczny posiłek i nakarmić wielu głodnych klientów.
Dlaczego więc dania typu Fast Food są powszechnie uważane za niezdrowe? Przecież do ich przygotowania, potrzeba podobnych składników, jak do innego rodzaju dań.
Zła sława “szybkiego jedzenia” ma swoje źródło przede wszystkim w tym, że danie lub jego składowe przygotowuje się wcześniej, często z dużą ilością niedrogich tłuszczów czy wzmacniaczy smaku i aromatu, a następnie mrozi lub pakuje próżniowo. Wiele z nich jest poddawane wielokrotnej obróbce termicznej i chemicznej, aby zachowały wygląd i smak. W ten sposób przetworzone jedzenie traci na wartości. Do minimum spada zawartość witamin i minerałów, a gwałtownie wzrasta nasycenie niezdrowymi tłuszczami węglowodanami oraz cukrami.
Jak to jest z tą pizzą – zdrowa czy niezdrowa?
Pizza, choć powszechnie uważana za niezdrową i wymieniana w niechlubnym gronie Fast Food, nie musi być niezdrowa. Mrożona pizza, pochodząca z przemysłowej wytwórni może być mniej wartościowa i wiele z nich z pewnością należy zaliczyć do dań typu Fast Food.
Jednak pizza przygotowana w dobrej pizzerii lub w domowej kuchni, może być pysznym, pełnowartościowym daniem. W zależności od rodzaju użytych składników, danie może być w pełni naturalnego pochodzenia.
Szanujące się pizzerie, wszystkie składowe pizzy, takie jak ciasta czy sosy przygotowują samodzielnie, korzystając z najlepszych składników. Wykorzystywane produkty muszą być świeże. Dodatki, to wysokiej klasy wędliny i sery, a przyprawy i zioła dostarczane są przez skrupulatnie wyselekcjonowany sklep z przyprawami, który dostarcza produkt marki premium. Pizza owszem, trafia na stół klienta w 10-15 minut, ale jest to związane z krótkim czasem wypieku ciasta, a nie korzystaniem z gotowego, mrożonego produktu. Taką pizzę, wstydem byłoby nazywać Fast Foodem.
Jestem na diecie. czy muszę zrezygnować z pizzy?
Jeśli lubisz pizzę i chcesz ją jeść w ramach zdrowej diety, możesz to zrobić. Jak każde jedzenie, tak również i pizza, może być zdrowa i niezdrowa. Może być wysokokaloryczna lub jej wartość energetyczna, może być zbliżona np. do kanapki z kurczakiem. Jeśli jesteś w stanie sam przygotować pełnoziarniste ciasto i użyć niskotłuszczowych składników, kawałek pizzy z powodzeniem może być jednym z Twoich ulubionych posiłków w diecie:) Dowiedz się więcej, ➤ Ile kalorii ma jeden kawałek pizzy?
Klucz do małej ilości kalorii – dodatki do pizzy
Kaloryczność kawałka pizzy, zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, rodzaj ciasta i ilość dodatków.
W przypadku standardowego kawałka pizzy Margherita o średnicy ok. 30 cm, można się spodziewać kaloryczności w granicach od 250 do 350 kcal. Kaloryczność dania, można znacznie obniżyć, nawet o 100-150 kcal, dodając więcej warzyw jako dodatków i wybierając chude mięso lub wegetariańskie opcje, takie jak pieczarki lub cukinia. Równie ważne jest ciasto do pizzy. Spożywanie pizzy na cieście razowym lub pełnoziarnisty, to przede wszystkim wyższa zawartość błonnika, który sprzyja przyspieszeniu przemiany materii oraz znacznie większa zawartość cennych witamin i minerałów. Dowiedz się więcej, ➤ Produkty bogate w błonnik.
Pizza, podobnie jak inne dania, może być zatem dobrym i nie dobrym wyborem. Wybieraj świadomie! Czytaj etykiety, korzystaj ze sprawdzonych restauracji, sam przygotowuj dania w domu. I pamiętaj, że nawet najzdrowsze dania spożywane w nadmmairze nie będa dla korzystne dla Twojego zdrowia.